elektryczne ogrzewacze wody, ogrzewacze wody atlantic

Elektryczny ogrzewacz wody to urządzenie, dzięki któremu w Twoim kranie płynie ciepła woda. W zależności od konstrukcji urządzenie może na bieżąco podgrzewać wodę (przepływowy ogrzewacz wody) lub akumulować jej zapas (ogrzewacz pojemnościowy). Elektryczne ogrzewacze wody charakteryzują się trwałością, wydajnością i komfortem użytkowania. Są chętnie wybierane zarówno przez inwestorów prywatnych, jak i przedsiębiorców. Za ich wyborem przemawia duże zróżnicowanie asortymentowe urządzeń, które różnią się od siebie  ze względu na:

  • sposób ogrzewania wody,
  • pojemność,
  • moc,
  • sposób montażu.

Jak działa ogrzewacz wody? Na to pytanie odpowiemy na przykładzie ogrzewaczy pojemnościowych nazywanych również akumulacyjnymi.

 

Zasada działania pojemnościowych ogrzewaczy wody

Główną zaletą ogrzewaczy pojemnościowych jest możliwość przygotowania dużej rezerwy ciepłej wody. Dzięki temu urządzenie zapewnia możliwość obsługi wielu punktów poboru, nawet wówczas gdy użytkownicy korzystają z nich równocześnie – np. myjąc ręce w łazience, zmywając naczynia w kuchni i biorąc prysznic w drugiej łazience. Dużym ułatwieniem są tutaj innowacyjne systemy obsługi zdalnej, dzięki którym pracą ogrzewacza możemy zarządzać z pozycji intuicyjnej w obsłudze aplikacji.

 

Jak już wspomnieliśmy dostępne na rynku elektryczne ogrzewacze wody różnią się od siebie. Jedną z podstawowych różnic jest sposób ogrzewania wody. W ogrzewaczach stosuje się grzałki miedziane i ceramiczne. W zasobnikach ciepłej wody użytkowej wymienniki spiralne i płaszczowe.

 

Ogrzewacze z grzałkami miedzianymi 

Charakterystycznym elementem ogrzewaczy z grzałkami miedzianymi jest budowa grzałki, którą nazywa się grzałką nurkową. Grzałka nurkowa zawdzięcza swoją nazwę bezpośredniemu zanurzeniu w wodzie. Składa się ona  drutu oporowego zamkniętego w miedzianej rurce wypełnionej tlenkiem magnezu. Alternatywą dla miedzi jest obecnie inox, przy czym i tak największą popularnością cieszą się grzałki miedziane.

 

Grzałka nurkowa powinna być uformowana w taki sposób, aby zapewniać możliwie jak największe odstępy pomiędzy jej poszczególnymi elementami. Taka konstrukcja jest konieczna ze względu na wysoką temperaturę pracy, która może prowadzić do nadmiernego przegrzewania się grzałki, a w konsekwencji jej uszkodzenia. Charakterystyczna budowa grzałki nurkowej zapobiega również osadzaniu się na jej powierzchni kamienia kotłowego, którego obecność obniża wydajność urządzenia.

 

Ogrzewacze z grzałkami ceramicznymi 

Grzałka ceramiczna jest nazywana grzałką suchą. Wynika to z jej charakterystycznej budowy, dzięki której grzałka nie jest bezpośrednio zanurzona w wodzie. Znajduje się natomiast w specjalnej obudowie. Obudowa zwiesza powierzchnię wymiany ciepła, co w konsekwencji pozwala na obniżenie temperatury pracy grzałki na styku z wodą. Temperatura jest na tyle niska, iż zjawisko osadzania się kamienia kotłowego na grzałkach ceramicznych praktycznie w ogóle nie występuje. Dodatkową zaletą wyboru ogrzewaczy wyposażonych w grzałkę ceramiczną jest ich trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Grzałki ceramiczne cechują się bardzo wysoką trwałością oraz długą żywotnością.