Elektryczne ogrzewanie podłogowe: Dostępne warianty

 

Close up young mother little daughter spend time together at modern home lying on warm floor smiling looking at camera, enjoy hobby use felt-tip pens drawing. Pastime and happy family portrait concept

Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym o idealnej charakterystyce pionowego rozkładu ciepła. Grzejnikiem jest powierzchnia całej podłogi, która osiąga znacznie niższe temperatury w porównaniu do innych, pozostałych systemów ogrzewania przy wyższym poziomie komfortu cieplnego oraz korzystniejszym rozkładzie temperatury w pomieszczeniu.

 

 

Elektryczne ogrzewanie podłogowe dodatkowo zapewnia lepszy rozkład temperatury na powierzchni posadzki, co jeszcze podwyższa komfort cieplny i użytkowy w stosunku do systemów wodnych, a także wpływa korzystnie na ustawność i estetykę pomieszczeń.

 Za wyborem elektrycznego ogrzewania podłogowego przemawia szereg zalet. Podłogówka zapewnia:

  • równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu,
  • ciepłą, przyjemną dla bosych stóp podłogę,
  • estetykę pomieszczeń.

Wybierając ogrzewanie podłogowe nie musimy się martwić wyborem grzejników, które zawisną na ścianach, budową kotłowni, komina, ani sieci rur ciepłowniczych i gazowych. To wpływa na znaczące ograniczenie nakładów inwestycyjnych. Dodatkowym atutem elektrycznego ogrzewania podłogowego jest fakt, iż jest to ogrzewanie niecentralne, a więc może być zastosowane do ogrzewania wybranych pomieszczeń. Jakie są warianty elektrycznego ogrzewania podłogowego?

 

Warianty elektrycznego ogrzewania podłogowego: Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe obejmuje kable grzejne, maty grzejne oraz folie. To rozwiązania, na które możemy się zdecydować już na etapie budowy domu lub dopiero przy realizacji prac wykończeniowych. Moment, w którym podejmiemy decyzję jest w tym przypadku kluczowy, ponieważ determinuje wybór wariantu ogrzewania. Bardzo ważny jest również wybór wykończenia podłogi.

 

Kable grzejne ELEKTRA VCD

Kable układa się w wylewce betonowej gdy wylewki nie są jeszcze wykonane. To niesie za sobą konieczność wyboru systemu grzejnego już na etapie budowy domu, a najlepiej na etapie projektowym. Kable najlepiej sprawdzają się pod podłogą z terakoty. Rzadziej układa się je pod podłogami drewnianymi i wykończonymi panelami.

 

Maty grzejne ELEKTRA MG / MD i kable grzejne ELEKTRA DM / UltraTec

Maty i kable układa się w warstwie elastycznego kleju lub wylewce samopoziomującej bezpośrednio pod posadzką. Ich montaż przeprowadzany jest na etapie prac wykończeniowych, przed położeniem materiału wykończeniowego posadzki. Maty i kable   sprawdzają się wyjątkowo dobrze pod podłogami ceramicznymi, ale mogą być także z powodzeniem stosowane pod pozostałymi rodzajami podłóg wymaga to wtedy zaprojektowania właściwej mocy powierzchniowej systemu oraz jednostkowej produktu Znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie nowym, jak i obiektach remontowanych i modernizowanych.

 

Folie grzejne ELEKTRA WoodTec1™ i WoodTec2

Folie grzejne układa się wyłącznie pod podłogami z paneli podłogowych lub deski warstwowej. Stosuje się je na etapie prac wykończeniowych, w związku z czym znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie nowopowstającym, jak i obiektach poddawanych renowacji. Folie układa się bezpośrednio na wylewce pod panelami.