Grzejnik elektryczny: Jaki wybrać?

 

Wybór systemu grzejnego ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania pomieszczeń, ich estetykę oraz koszty użytkowania danego obiektu. Ogrzewanie elektryczne staje się coraz bardziej popularne zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i użytkowych. Za wyborem grzejników elektrycznych przemawia szereg korzyści. 

 

Adax

Ogrzewanie elektryczne wiąże się z najniższymi kosztami inwestycyjnymi w porównaniu do innych systemów ogrzewania. Jego efektywność szacuje się na blisko 100% ze względu na brak strat ciepła, jakie towarzyszą spalaniu paliwa i przesyłowi energii. Dodatkową zaletą ogrzewania elektrycznego jest eksploatacja w powiązaniu z instalacją fotowoltaiczną która pozwala na niemalże nieograniczony dostęp do energii co znacząco minimalizuje koszty eksploatacji, którą w dobie rozwoju tej technologii posiada coraz większa liczba gospodarstw domowych.

 

 

Ponadto energia elektryczna jest energią czystą, co wiąże się z brakiem brudnych pomieszczeń w obiekcie i jego bezpośrednim sąsiedztwie, takich jak kotłownia czy miejsca składowania opału. Ogrzewanie elektryczne to także duża swoboda i wygoda. Urządzenia umożliwiają precyzyjne zarządzanie temperaturą w pomieszczeniu, a instalacja grzewcza funkcjonuje praktycznie bezobsługowo. Na co zwrócić uwagę wybierając grzejniki elektryczne?

 

Ogrzewanie konwekcyjne

 

Konwekcja to proces przekazywania ciepła. Polega na unoszeniu się ciepła na skutek przemieszczania się mas gazów lub cieczy co prowadzi do wyrównywania się poziomu ich temperatur. Wyróżniamy konwekcję naturalną oraz wymuszoną. W praktyce w ogrzewaniu pomieszczeń wykorzystując konwekcję naturalną ruch powietrza spowodowany różnicą temperatur poszczególnych jego warstw powoduje przemieszanie się ciepłego i zimnego powietrza w całym pomieszczeniu, co umożliwia jego ogrzanie. Ruch ten można dodatkowo wspomagać czynnikami zewnętrznymi jak w niektórych modelach grzejników elektrycznych z nawiewem.  To sprawia, że grzejniki elektryczne konwekcyjne są wydajne i bardzo dobrze sprawdzają się w różnych zastosowaniach.

 

 

Ogrzewanie konwekcyjne a system centralnego ogrzewania: Jakie grzejniki elektryczne wybrać?

 

System konwekcyjnego ogrzewania pomieszczeń charakteryzuje się niskimi kosztami montażu. Nie wymaga przygotowywania specjalnego pomieszczenia na składowanie opału, budowy komina, ani budowy systemu rur łączących urządzenia, co stanowi nieodłączny element tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania. Konstrukcja systemu przesyłowego niesie za sobą duże straty energii. To z kolei przekłada się na wyższe koszty ogrzewania.

 

Grzejniki elektryczne konwekcyjne znajdują zastosowanie w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych, produkcyjno-handlowych i rekreacyjno-letniskowych. Są dostępne w wielu atrakcyjnych wzorach i kolorach, co pozwala na ich bezkompromisowe dopasowanie do stylu adaptacji wnętrza.