zimaZima to nie tylko malownicze widoki i piękna biel za oknem, to także wyzwania związane z bezpieczeństwem obiektów budowlanych: domów, obiektów przemysłowych i użyteczności publicznej. Jednym z takich problemów jest zalegający na dachach śnieg, który – w skrajnych przypadkach – może prowadzić do katastrof budowlanych.

Dach można odśnieżyć, to oczywiste. Ale to zadanie pracochłonne, pochłaniające mnóstwo czasu i zazwyczaj kosztowne, bo nierzadko wymaga wynajęcia specjalistycznej ekipy – i to kilkukrotnie podczas sezonu zimowego – oraz zastosowania odpowiedniego sprzętu. Jak zatem najprościej, najszybciej i najskuteczniej pozbyć się zalegającego na dachu śniegu? Nie doprowadzić do jego gromadzenia się! Nowoczesną alternatywą dla odśnieżania jest więc ogrzewanie dachowe, które samoczynnie uruchamia się już w momencie, gdy śnieg zaczyna padać.

 

Ogrzewanie dachu płaskiego: dlaczego jest ważne?

Lepiej zapobiegać, niż naprawiać szkody. A gromadzący się nawet krótkotrwale na dachu, w rynnach i rurach spustowych śnieg potrafi spowodować wiele problemów.

Ogrzewanie dachu odgrywa istotną rolę przede wszystkim w zapobieganiu uszkodzeniom pokrycia dachu oraz całej struktury, które mogą być efektem zalegania pokrywy śnieżnej – w szczególności w przypadku dachów płaskich, z których śnieg nie osuwa się samoczynnie.

Nadmierne ilości śniegu mogą stanowić znaczne obciążenie dla dachu, co z kolei potrafi prowadzić do uszkodzeń konstrukcyjnych, a w skrajnych przypadkach nawet do zawalenia się dachu. Z kolei samoczynne roztapianie się pokrywy śnieżnej, która często na zmianę zamarza (m.in. podczas spadku temperatur w nocy) i na nowo odmarza, powoduje degradację materiałów dachowych i przyczynia się do pogorszenia ich właściwości izolacyjnych. Dlatego tak dobrym rozwiązaniem są kable grzejne na dach, które nie dopuszczają do powstania i gromadzenia się pokrywy śnieżnej. Tym bardziej, że koszty napraw potrafią być ogromne i znacznie przewyższają nakłady, które trzeba ponieść na instalację odpowiedniego systemu grzewczego.

 

Jak działa ogrzewanie dachowe?

Jak wygląda i jak działa elektryczne ogrzewanie dachu, które jest projektowane w taki sposób, aby zapobiegać akumulacji śniegu i lodu? Podstawa to oczywiście kable grzejne, które montuje się bezpośrednio na połaci dachu oraz w rynnach, rurach spustowych i wzdłuż krawędzi dachu – wszędzie tam, gdzie śnieg i lód mają tendencję do gromadzenia się. Następnie należy wybrać dedykowane elementy montażowe oraz sterowniki – najbardziej skuteczny, energooszczędny i niedrogi w eksploatacji jest system sterowany regulatorem wyposażonym w czujnik temperatury oraz wilgoci. System włącza się tylko i wyłącznie wtedy, gdy zarówno temperatura jak i wilgoć sygnalizują opady śniegu, marznącego deszczu oraz występowanie oblodzenia. To z kolei ogranicza rachunki do niezbędnego minimum.

 

A jak to działa? W telegraficznym skrócie: prąd elektryczny przepływający przez kable do ogrzewania dachu generuje ciepło, które powoduje topnienie spadającego śniegu i zapobiega zamarzaniu odprowadzanej z połaci dachu wody.

 

Rodzaje kabli do ogrzewania dachu

Na rynku dostępne są dwa rodzaje systemów ogrzewania dachu. Jeden opiera się o przewody grzejne o stałej mocy, kolejny o kable samoregulujące. Te drugie automatycznie dostosowują moc grzewczą do temperatury otoczenia, co czyni je jeszcze bardziej efektywnymi energetycznie. Kable samoregulujące pozwalają na osiągnięcie wyższej mocy w trudnych warunkach niż kable stałooporowe, co daje większą elastyczność w projektowaniu instalacji. Wykorzystuje się je zwłaszcza w miejscach, które charakteryzują się dużą zmiennością temperatur i warunków pogodowych.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając kable grzejne na dach?

Wybierając kable grzejne na dach należy zwrócić uwagę na ich konstrukcję. Do ochrony dachów i jego elementów należy stosować przewody grzejne wyposażone w powłokę odporną na działanie promieniowania UV. W ofercie firmy Elektra znajdują się trzy typy takich przewodów:

  • Przewody grzejne ELEKTRA VCDR o stałej mocy 20W/m, dostępne są w długościach od 9 do 170 metrów.
  • Przewody grzejne ELEKTRA TuffTec™ o mocy 30 W/m, które ze względu na dużą odporność na wyroby bitumiczne mogą być stosowane do ogrzewania dachów pokrytych papą lub dachówkami bitumicznymi.
  • Samoregulujące przewody grzejne:

– ELEKTRA SelfTec® przeznaczone do samodzielnego zainstalowania, zakończone przewodem zasilającym z wtyczką hermetyczną ELEKTRA SelfTec® ready2heat o mocy 16W/m; są to jednostki stosowane w krótkich odcinkach rynien, rur spustowych lub w innych newralgicznych miejscach wymagających interwencyjnego zastosowania.

– ELEKTRA SelfTec®PRO20, które są dostępne na bębnie i przeznaczone do rozbudowanych instalacji wykonywanych przez instalatora.