Ile prądu pobiera mata grzewcza?

 

fotka

Ogrzewanie elektryczne wciąż kojarzone jest z kosztownym i mało efektywnym źródłem ciepła. Stąd też inwestorzy planujący wybór systemów grzejnych często pytają o to, ile prądu pobiera mata grzewcza i czy jej instalacja w domu jednorodzinnym będzie opłacalna.

 

 

 

 

Zużycie energii mat grzejnych zależy od obciążenia cieplnego budynku, a koszty zużytej energii mogą być zrównoważone z energią wytworzoną przez instalację fotowoltaiczną. Oznacza to, że w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym koszty ogrzewania elektrycznego mogą być w praktyce bardzo niskie. Rozwiązanie to jest nie tylko korzystne pod względem finansowym, ale równocześnie przyjazne dla środowiska naturalnego. A co w przypadku obiektów korzystających z energii z sieci?

Systemy ogrzewania podłogowego mają pionowy rozkład temperatury zbliżony do idealnego. W związku z tym temperatura elementu grzejnego (w tym przypadku podłogi) jest znacznie niższa w porównaniu z klasycznymi systemami grzejnymi przy zachowaniu tego samego komfortu cieplnego. Ma to korzystny wpływ na efektywność energetyczną ogrzewania i zużycie energii elektrycznej. Praktyka pokazuje, że instalacja mat grzejnych jest opłacalna nie tylko w przypadku obiektów korzystających z energii generowanej z odnawialnych źródeł, ale również obiektów zależnych od energii dostarczanej przez sieć energetyczną.

 

Jak działa mata grzejna?      

Głównym nośnikiem ciepła w matach grzejnych są kable grzejne. Ciepło wytwarzane jest przez prąd elektryczny płynący przez oporowy element grzejny. Wytworzona w ten sposób energia nagrzewa podłogę a ciepło jest oddawane do pomieszczenia przez jej płaszczyznę, która staje się w grzejnikiem niskotemperaturowym ogrzewając pomieszczenie.

Mata grzejna charakteryzuje się wysoką wydajnością energetyczną, co jest związane przede wszystkim z charakterystyką podłogówki. Ogrzewanie podłogowe jest najbardziej wydajnym systemem grzewczym, ponieważ pozwala na uzyskanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach, przy jednoczesnym obniżeniu temperatury systemu grzejnego. Dodatkową zaletą ogrzewania podłogowego jest przyjemna dla bosych stóp, ciepła podłoga, która nie parzy.

 

Mata grzejna: O czym pamiętać?

Decydując się na wybór maty grzejnej należy pamiętać o tym, że jest to rozwiązanie dedykowane do ogrzewania bezpośredniego pomieszczeń, ale mata nie może być ułożona pod stałą zabudową. Mata może być stosowana jako podstawowe źródło ciepła w pomieszczeniu lub dodatkowe ogrzewanie zapewniające komfort ciepłej podłogi. System jest bardzo prosty w montażu i może być wykonany na każdym etapie remontu czy realizacji prac wykończeniowych przed położeniem płytek.