elektryczne ogrzewacze wody, ogrzewacze wody atlantic

Ogrzewacz wody odpowiada za przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Na rynku dostępne są ogrzewacze przepływowe oraz pojemnościowe. Urządzenia różnią się od siebie pod względem specyfiki działania, możliwości montażu oraz wydajności. Jaki ogrzewacz wody wybrać do łazienki?

 

Elektryczne ogrzewacze wody charakteryzują się wysoką trwałością, wydajnością oraz komfortem użytkowania. W zabudowie jednorodzinnej szczególnie popularne są ogrzewacze pojemnościowe. Za ich wyborem przemawia przede wszystkim duża swoboda korzystania z ciepłej wody. Podgrzewacze pojemnościowe  posiadają duża rezerwę medium, co pozwala na obsługę wielu punktów poboru, nawet gdy jednocześnie korzysta z nich kilka osób. Dodatkowym atutem ogrzewaczy akumulacyjnych jest możliwość pracy urządzenia w tańszej taryfie energii, co w sposób bezpośredni przekłada się na koszt przygotowania ciepłej wody.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając ogrzewacz wody?

W przypadku urządzenia dedykowanego do montażu w łazience obok standardowych parametrów, takich jak pojemność, moc czy sposób montażu pod uwagę należy wziąć także estetykę urządzenia. Nowoczesne ogrzewacze wody Atlantic cechują się atrakcyjnym designem, dzięki któremu urządzenie może stanowić integralny element wystroju łazienki i nie wymaga maskowania. Alternatywą jest oczywiście zabudowa ogrzewacza, który może zostać „ukryty” w dedykowanej szafie wnękowej lub innym miejscu łazienki.

 

Pojemność ogrzewacza wody

Ważnym elementem decydującym o komforcie użytkowania nieruchomości jest stały dostęp do ciepłej wody użytkowej. Za ten odpowiada ogrzewacz wody, którego pojemność powinna zostać dobrana adekwatnie do naszych potrzeb i oczekiwań. W tym celu pod uwagę należy wziąć kilka istotnych czynników:

  • liczbę użytkowników,
  • liczbę punktów poboru ciepłej wody,
  • wyposażenie sanitarne,
  • taryfę energetyczną, w której będzie pracować urządzenie.

 

Możliwość pracy urządzenia w drugiej taryfie energetycznej, co przekłada się na przygotowywanie ciepłej wody użytkowej w nocy pozwala na wygenerowanie znacznych oszczędności. Dotyczy to oczywiście nieruchomości zasilanych energią elektryczną z zewnątrz. W przypadku obiektów wyposażonych w instalację fotowoltaiczną praca urządzenia w trybie drugiej taryfy nie jest tak istotna. Wracając jednak do urządzeń pracujących w taryfie nocnej. Decydując się na taką formę pracy ogrzewacza wody należy wybrać urządzenie o pojemności około 30% większej niż szacunkowe zapotrzebowanie nieruchomości. W ten sposób zapewnimy sobie stały dostęp do ciepłej wody bez obaw, iż mogłoby jej zabraknąć w ciągu dnia.

 

Sposoby ogrzewania wody

W ogrzewaczach wody stosuje się dwa typu grzałek. Grzałki nurkowe i grzałki ceramiczne. Wybór sposobu ogrzewania wody przekłada się na efektywność energetyczną urządzenia oraz jego  żywotność, a także koszt obsługi serwisowej. Ze względu na powyższe parametry najbardziej polecane są urządzenia wyposażone w grzałki ceramiczne. Są one wydajne, trwałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne.