Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Wybór systemu ogrzewania domu ma ogromne znaczenie dla komfortu użytkowania pomieszczeń oraz kosztów eksploatacji nieruchomości. Dlatego wybierając ogrzewanie warto zastanowić się nad tym, który system będzie najbardziej wydajny, a zarazem energooszczędny. Pod uwagę warto wziąć również sprawność systemu i wynikający z niej komfort cieplny – niektóre systemy grzewcze wymagają czasu na podniesienie temperatury w pomieszczeniu do pożądanego poziomu, inne działają znacznie szybciej zapewniając komfort cieplny w krótkim czasie.

Wśród najpopularniejszych rozwiązań dla domów jednorodzinnych znajdziemy systemy ogrzewania podłogowego oraz systemy oparte na tradycyjnych grzejnikach. Które sprawdzają się lepiej?

 

Ogrzewanie podłogowe

Close up young mother little daughter spend time together at modern home lying on warm floor smiling looking at camera, enjoy hobby use felt-tip pens drawing. Pastime and happy family portrait concept

Podstawową zaletą ogrzewania podłogowego jest optymalny rozkład temperatur, dzięki któremu odczuwamy komfort cieplny nawet jeśli temperaturę w pomieszczeniu obniżymy o 2°C w stosunku do tradycyjnego systemu grzewczego. Wynika to z faktu, iż ciepło jest rozprowadzane w pomieszczeniu od podłogi ku górze, a więc od najchłodniejszego w przypadku tradycyjnego ogrzewania miejsca. Możliwość obniżenia temperatury w pomieszczeniach przekłada się na odczuwalne obniżenie kosztów ogrzewania, a brak urządzeń grzewczych na ścianach zapewnia możliwość dowolnej aranżacji wnętrza.

 

Grzejniki

AdaxTradycyjne grzejniki to popularny system ogrzewania i dogrzewania pomieszczeń. W wariancie elektrycznym doskonale sprawdzają się jako alternatywne źródło energii cieplnej, z którego możemy skorzystać w dowolnym momencie – zawsze, kiedy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej poziomu komfortu. Dodatkową zaletą grzejników elektrycznych jest ich nowoczesne wzornictwo oraz kompaktowy rozmiar, dzięki czemu nie zajmują zbyt wiele miejsca i doskonale wpisują się we współczesne aranżacje pomieszczeń.

 

 

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – Co wybrać? 

Ogrzewanie podłogowe to bardzo korzystny i dogodny sposób na ogrzewanie pomieszczeń. Dlatego jeśli tylko mamy możliwość instalacji podłogówki, z pewnością warto z niej skorzystać. Warto przy tym pamiętać, że elektryczne grzejniki ścienne stanowią funkcjonalne uzupełnienie ogrzewania podłogowego, z zalet którego możemy korzystać poza głównym sezonem grzewczym ciesząc się przytulnym ciepłem w domu o każdej porze dnia i nocy.