Ogrzewanie podłogowe – Czy to się opłaca?

Close up young mother little daughter spend time together at modern home lying on warm floor smiling looking at camera, enjoy hobby use felt-tip pens drawing. Pastime and happy family portrait concept

Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Za wyborem podłogówki przemawiają względy użytkowe i ekonomiczne. Ciepło kierujące się od podłogi ku górze zapewnia wysoki komfort użytkowania pomieszczeń, przy jednoczesnej możliwości obniżenia temperatury powietrza nawet o 2°C. To z kolei wiąże się z oszczędnością energii cieplnej i ograniczeniem wydatków związanych z jej pozyskaniem. Czy jednak ogrzewanie podłogowe opłaca się zawsze i wszędzie?

 

Ogrzewanie podłogowe w domach jednorodzinnych

Ogrzewanie podłogowe to z pewnością korzystny pod względem finansowym system grzewczy dla domów jednorodzinnych. Jednak, ze względu na specyfikę systemu tradycyjna podłogówka jest najczęściej użytkowana w sezonie grzewczym. Poza sezonem rozruch instalacji ogrzewania wodnego bywa dla inwestora nieopłacalny. Problem ten rozwiązuje elektryczne ogrzewanie podłogowe, które można uruchomić bez strat takich jak w ogrzewaniu wodnym. Poza sezonem z pomocą przychodzą również elektryczne grzejniki konwekcyjne, dzięki którym możemy dogrzewać pomieszczenia. Te same grzejniki doskonale sprawdzą się również tam, gdzie z różnych względów nie chcemy lub nie możemy zainstalować ogrzewania podłogowego.

 

Cheery couple dancing with little daughter barefoot on wooden laminate floor with underfloor heating system in modern warm living room. New home, bank loan and lending, hobby and fun with kids conceptW przypadku domów jednorodzinnych tradycyjne wodne ogrzewanie podłogowe najczęściej jest instalowane w strefie dziennej, podczas gdy grzejniki ścienne stosuje się w pokojach na piętrze. Nie oznacza to jednak, że należy się trzymać takiego schematu. Dobór systemu ogrzewania wynika przede wszystkim z metrażu powierzchni oraz zabudowy stałej. Argumentem przemawiającym na rzecz grzejników w pokojach jest fakt, iż pod względem ergonomii pracy wodne ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się na dużych powierzchniach. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku elektrycznych mat grzejnych, które stosuje się jako system dogrzewające lub główne źródło ciepła.

Maty elektryczne bardzo dobrze sprawdzają się niezależnie od kubatury pomieszczeń, a co ważne ich montaż jest łatwy i tani. Dodatkową zaletą mat jest możliwość ich zastosowania tam, gdzie nie można podnieść podłogi – maty są o wiele cieńsze niż przewody stosowane w wodnych instalacjach ogrzewania podłogowego.

 

Ogrzewanie podłogowe w obiektach użytkowych 

Ze względu na walory grzewcze oraz użytkowe ogrzewanie podłogowe bardzo dobrze sprawdza się w żłobkach i przedszkolach, a także różnego rodzaju ośrodkach rehabilitacji. Dodatkową zaletą systemu jest ograniczona cyrkulacja powietrza, dzięki której ogrzewanie jest przyjazne dla osób borykających się z alergiami oraz schorzeniami górnych dróg oddechowych.

 

Ogrzewanie podłogowe to także opłacalny system grzewczy dla obiektów działających w branży beauty. Podłogówka zapewnia wysoki komfort cieplny klientom, jednocześnie przekładając się na niskie koszty ogrzewania obiektu i możliwość jego dowolnej aranżacji.