kal_fotoOgrzewanie podłogowe cieszy się rosnącą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych oraz mieszkań w starszych blokach i nowych apartamentowcach. Dlaczego? Decydujące są względy praktyczne, bo to najwygodniejszy w obsłudze, najbardziej komfortowy i wydajny energetycznie system ogrzewania. Pozostaje tylko zdecydować: tradycyjne ogrzewanie wodne czy innowacyjne systemy elektryczne? Podpowiadamy, co i kiedy sprawdzi się najlepiej.

 

Podstawy działania ogrzewania podłogowego: wodne vs. elektryczne

Oba systemy mają swoje zalety i sprawdzą się w różnych zastosowaniach. Zacznijmy od ogrzewania wodnego – to nic innego jak woda krążąca rurami zainstalowanymi w podłodze. Woda ta jest podgrzewana przez centralne źródło ciepła, którym najczęściej jest kocioł gazowy lub pompa ciepła, a potem rozprowadzana przez rury do wszystkich pomieszczeń.

W ogrzewaniu elektrycznym wykorzystuje się maty grzejne lub kable, które są instalowane pod podłogą. Prąd elektryczny przepływający przez te elementy generuje ciepło, które jest następnie emitowane do pomieszczenia. Tradycyjnie do zasilania systemów elektrycznych wykorzystuje się prąd płynący z sieci, choć obecnie „podłogówka” coraz częściej zasilana jest energią generowaną przez panele fotowoltaiczne, co dodatkowo obniża koszty eksploatacji systemu grzewczego.

 

Kiedy ogrzewanie podłogowe elektryczne, a kiedy wodne?      

Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania podłogowego to decyzja na długie lata, więc podejmując ją warto wziąć pod uwagę dwa najważniejsze czynniki:

 

  1. Typ budynku i ogrzewana powierzchnia

Jeśli dopiero zaczynasz budowę, masz swobodę wyboru między jednym a drugim systemem. Jeśli jednak przeprowadzasz modernizację domu lub mieszkania, jedyną opcją jest elektryczne ogrzewanie podłogowe nadaje się bowiem do każdego rodzaju budynku i można je dodać na każdym etapie użytkowania. Może być używane jako ogrzewanie uzupełniające równolegle z ogrzewaniem centralnym, np. poza sezonem grzewczym, lub jako ogrzewanie podstawowe. W ofercie firmy Elektra znajduje się szeroki wybór elementów grzejnych przeznaczonych zarówno do montażu na etapie budowy, czyli kable ELEKTRA VCD oraz prac wykończeniowych: maty grzejne ELEKTRA MD, przewody grzejne ELEKTRA DM i ELEKTRA UltraTec oraz folie grzejne ELEKTRA WoodTec2 do suchego montażu.

Elektryczny wariant sprawdzi się też, jeśli nie chcesz kłaść „podłogówki” w całym domu, tylko w pojedynczych pokojach czy łazience. Systemy wodne stosuje się bowiem jedynie na dużych powierzchniach, ponieważ są mało efektywne energetycznie w przypadku ogrzewania pojedynczych pomieszczeń lub ich fragmentów.

Ogrzewanie wodne musi zostać zaplanowane już na etapie projektowania budynku ze względu na konieczność zatopienia rur w betonie. W przypadku obu systemów warto znać przyszłe rozmieszczenie ciężkich mebli lub urządzeń, ponieważ rury czy kable nie powinny się pod nimi znajdować.

Systemy wodne zazwyczaj stosuje się jako ogrzewanie podstawowe, słabiej sprawdzają się natomiast jako ogrzewanie uzupełniające.

 

  1. Koszt instalacji i eksploatacji

Ogrzewanie elektryczne jest łatwiejsze i kilkukrotnie tańsze w inwestycji niż systemy wodne, ponieważ nie wymaga rur, pompy i kotła. Dodatkowo montaż systemów wodnych wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, co dodatkowo podnosi koszt instalacji takiego ogrzewania. System elektryczny, jeśli wybierzesz maty lub folie grzewcze, jest łatwy i możliwy nawet do samodzielnego zamontowania.

A jak wygląda eksploatacja? W powszechnym przekonaniu ogrzewanie wodne uchodzi za bardziej ekonomiczne, ale nie zawsze jest to prawdą. Należy bowiem zwrócić uwagę, że systemy elektryczne ogrzewają pomieszczenie nieporównywalnie szybciej niż wodne, co zwiększa ich wydajność energetyczną, jednocześnie podnosząc komfort użytkowania. Uruchomienie ogrzewania wodnego wymaga dużych nakładów energii, a pożądany efekt osiąga się dopiero po kilku godzinach od włączenia. System elektrycznego ogrzewania podłogowego jest niecentralny, działa bezpośrednio w ogrzewanym pomieszczeniu i jest sterowany za pomocą termostatu, co dzięki umieszczeniu czujnika temperatury w podłodze pozwala na precyzyjną regulację temperatury pomieszczenia (warto wspomnieć, że w każdym pomieszczeniu możemy ustawić inną temperaturę), a tym samym zoptymalizowanie zużycia energii i obniżenie kosztów ogrzewania. Systemy ogrzewania wodą są zazwyczaj bardziej skomplikowane w regulacji temperatury co zwiększa ich bezwładność i wpływa na koszty eksploatacji. 

Kolejna rzecz to uszkodzenia – w przypadku awarii systemu wodnego koszty naprawy są stosunkowo wysokie i czasem pojawia się konieczność ściągnięcia całej podłogi. Z kolei uszkodzenia w przypadku ogrzewania elektrycznego są  łatwe do zlokalizowania, a naprawa odbywa się punktowo .

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości lub pytania, zapraszamy do kontaktu i rozmowy z naszymi ekspertami.