Mata grzewcza pod płytki: Ogrzewanie podłogowe łazienki, kuchni i innych pomieszczeń

 

Płytki podłogowe od lat cieszą się dużym zainteresowaniem projektantów wnętrz i inwestorów. O ich wyborze decyduje odporność okładziny podłogowej na oddziaływanie czynników szkodliwych oraz łatwość utrzymania podłogi w czystości. Mankamentem płytek jest ich niska temperatura. Płytki podłogowe są zimne i nieprzyjemne w dotyku dla bosej stopy. Mata grzewcza pod płytki rozwiązuje ten problem, jednocześnie stanowiąc uzupełnienie podłogowego systemu grzewczego opartego na klasycznych przewodach grzejnych, jak również tradycyjnego systemu ogrzewania wykorzystującego grzejniki przyścienne. Mata grzejna bardzo dobrze sprawdza się jako dodatkowe źródło ciepła w łazienkach, kuchniach oraz innych pomieszczeniach wewnętrznych.

 

Charakterystyka maty pod płytki

 

lazienka_RGB-300Maty grzejne ELEKTRA to systemy dedykowane przede wszystkim do ogrzewania pomieszczeń, w których podłoga jest wykończona terakotą lub kamieniem naturalnym. Maty można zastosować również w przypadku innych systemów podłogowych, takich jak:

  • panele podłogowe,
  • parkiet i inne posadzki drewniane,
  • wykładzina PCV,
  • wykładzina dywanowa.

 

W przypadku instalacji maty grzejnej pod wykładziną PCV lub wykładziną dywanową należy się upewnić, że wykładzina posiada odpowiedni atest. Wybór systemu podłogowego wpływa również na wybór mocy grzewczej maty. Maty o mocy 160W/m2 mogą być instalowane wyłącznie pod posadzkami ceramicznymi i kamiennymi, podczas gdy maty o mocy 100W/m2 mogą być bezpiecznie instalowane pod każdym typem posadzki.

 

Montaż maty grzewczej pod płytki

 

Maty grzewcze pod płytki charakteryzują się bardzo łatwym montażem. Nadają się do układania na różnych podłożach:

  • posadzkach betonowych,
  • wylewkach samopoziomujących,
  • starych płytkach ceramicznych,
  • lastryku,
  • płytach wiórowych odpornych na wilgoć.

 

Maty są dostępne w różnych długościach. Ich szerokość jest stała i wynosi 50 cm. Dobierając długość maty grzejnej należy rozplanować jej ułożenie na powierzchni całego pomieszczenia lub na wybranych fragmentach, w których chcemy uzyskać efekt ciepłej podłogi. Mat nie należy układać w miejscach, w których projekt aranżacji przestrzeni zakłada montaż stałej zabudowy.

 

 

Charakterystyczna budowa oferowanych mat grzewczych (przewód grzejny jest ułożony na samoklejącej siatce z włókna szklanego) umożliwia dopasowanie maty do praktycznie każdej powierzchni. W celu uzyskania optymalnego kształtu i ułożenia maty siatkę z włókna szklanego można przecinać. Należy przy tym uważać, aby nie uszkodzić przewodu. Samej maty nie wolno skracać. Komponentem, który można skrócić w razie potrzeby jest przewód zasilający. Jeśli nie mamy doświadczenia w montażu mat grzejnych warto w tym aspekcie skorzystać z fachowej pomocy. Ekspert nie tylko wykona montaż, ale w razie potrzeby doradzi rozmieszczenie maty/mat w pomieszczeniu.