Ogrzewanie schodów zewnętrznych: Komfort i bezpieczeństwo

 

schodyOblodzone stopnie to jedna z najczęstszych przyczyn upadków zimą. Bezpieczeństwo użytkowania schodów zewnętrznych po obfitym opadzie śniegu lub przymrozku zależy od tego, czy schody zostaną odśnieżone, a lód usunięty ze stopni. Zadanie to wymaga czasu i energii. Alternatywą może być posypywanie schodów zewnętrznych solą lub piaskiem. Warto jednak pamiętać o tym, że zarówno sól, jak i piasek działają destruktywnie na posadzki wewnątrz. Sól ma również negatywny wpływ na uprawianą w ogrodzie roślinność. Ogrzewanie schodów zewnętrznych rozwiązuje problem śniegu i lodu na stopniach bez konieczności ich odśnieżania czy posypywania.

 

System działa do momentu, w którym nawierzchnia jest sucha, tym samym przeciwdziałając oblodzeniu. Z tego też powodu często określany jest przez inwestorów jako ogrzewanie przeciwoblodzeniowe.

 

Jak działa ogrzewanie schodów zewnętrznych? Czemu zawdzięcza swoją skuteczność? Gdzie może zostać zainstalowane? Inwestorów poszukujących odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące mat grzejnych pod schody zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

 

Ogrzewanie schodów zewnętrznych: Jak to działa?

 

System grzejny schodów zewnętrznych składa się z dwóch podstawowych elementów:

  • kabli VCD25,
  • czujnika temperatury i wilgoci.

 

Przewód grzejny odpowiada za ogrzanie stopni do temperatury, w której śnieg i lód topnieją i ulegają odparowaniu. Jak już wcześniej wspomnieliśmy system pozostaje aktywny do momentu, w którym nawierzchnia – w tym przypadku stopnie schodów zewnętrznych – jest sucha.

 

Czujnik temperatury i wilgoci zarządza pracą systemu. Żeby rano nie zaskoczyły nas zaśnieżone lub oblodzone stopnie system musi się włączyć wraz z pierwszym opadem i wyłączyć, kiedy nawierzchnia jest sucha. Informacji umożliwiających automatyczne włączenie/wyłączenie systemu grzejnego schodów dostarcza czujnik.

 

Przewód grzejny: Właściwości

 

Przewód grzejny można stosować nie tylko do ogrzewania schodów. System jest wykorzystywany również do ogrzewania podjazdów garażowych oraz powierzchni przed wejściem głównym do domu lub pozostałych ciągów komunikacyjnych w obrębie posesji.

Przewód grzejny instalowany jest za pomocą taśm montażowych, dzięki temu ogrzewana powierzchnia może mieć dowolny kształt.

To daje szerokie możliwości aplikacji systemu na schodach o różnej szerokości stopnia. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać przewód możemy zainstalować wyłącznie w głównej części biegu lub pokryć nim całą szerokość schodów.

Dużą zaletą systemu jest możliwość  instalacji pod różnymi nawierzchniami. Najczęściej stosowany jest pod kostką brukową lub w betonie. Wówczas przewód jest rozkładany bezpośrednio pod kostką w podsypce piaskowo-cementowej lub zalewany betonem. Takie rozwiązanie umożliwia ogrzewanie nie tylko schodów zewnętrznych prowadzących bezpośrednio do nieruchomości, ale również różnego rodzaju stopni i schodów niwelujących nierówności terenu na podjeździe, chodniku prowadzącym do domu. System instaluje się na głębokości ok. 8 centymetrów pod kostką lub 5 cm w betonie. To zapewnia jego wysoką sprawność i skuteczność działania.