Ogrzewanie podjazdów: Ochrona przed śniegiem i lodem

 

DrivewayŚnieg i lód zalegający na podjeździe garażowym utrudnia dostęp do garażu i stwarza zagrożenie podczas manewrowania pojazdem. W celu zapewnienia funkcjonalności podjazdów garażowych zimą większość właścicieli posesji regularnie je odśnieża. Jest to czynność niezwykle pracochłonna, która wymaga czasu i energii. Ogrzewanie podjazdów garażowych zapewnia bezpieczeństwo i funkcjonalność drogi dojazdowej do garażu niezależnie od czynników atmosferycznych. System działa automatycznie, dzięki czemu nie zaskoczy Cię więcej śnieg leżący rano na podjeździe.

 

Klientów zainteresowanych montażem ogrzewania podjazdu zapraszamy do lektury poniższego artykułu. Przedstawimy w nim oferowane maty grzejne i kable do podjazdów i wyjaśnimy jak działają.

 

 

Ogrzewanie podjazdów garażowych: Jak działa?

 

Ogrzewanie podjazdów garażowych to system grzejny, którego celem jest zapobieganie akumulacji śniegu i lodu na nawierzchni. Standardowo system pozostaje aktywny, aż do momentu, w którym nawierzchnia jest sucha, co całkowicie eliminuje ryzyko tworzenia się warstwy lodu na podjeździe. Z tego też powodu ogrzewanie podjazdów często bywa nazywane ogrzewaniem antyoblodzeniowym.

 

System grzejny składa się z dwóch podstawowych elementów:

  • maty grzejnej lub kabla grzejnego,
  • czujnika temperatury i wilgoci.

 

W celu uzyskania pożądanej efektywności system musi się uruchomić wraz z pierwszymi opadami śniegu. Do tego służy właśnie czujnik temperatury i wilgoci. Kiedy temperatura spada, system automatycznie się włącza. W praktyce oznacza to, że rano na ogrzewanym podjeździe nie ma śladu po nocnym opadzie śniegu, a Ty możesz swobodnie wyjechać z garażu.

 

 

Właściwości maty grzejnej i kabla grzejnego

 

Mata grzejna do podjazdów jest zbudowana z przewodów o mocy 25 W. Mata jest skonstruowana w taki sposób, aby na 1 m2 osiągnąć moc 300 W. Szerokość maty wynosi 60 cm. To daje możliwość jej rozłożenia w dwóch konfiguracjach:

  • na całej powierzchni podjazdu (matę grzejną można przecinać, a co za tym idzie dostosować do podłoża, należy przy tym uważać, żeby nie przeciąć przewodu),
  • tworząc pasy o szerokości 60 cm pod trakcję jezdną.

 

Maty świetnie sprawdzają się także w przypadku miejsc parkingowych i postojowych. Warunkiem ich prawidłowego funkcjonowania jest dostęp systemu do zasilania sieciowego. Co ważne, ogrzewanie podjazdów może być instalowane pod różnymi nawierzchniami. W przypadku nawierzchni z kostki brukowej matę rozkłada się bezpośrednio pod kostką. W przypadku nawierzchni betonowej jej instalacja jest zalecana pomiędzy wylewkami, na głębokości 5 do 6 centymetrów.

Alternatywę dla mat grzejnych stanowią kable. Kabel grzejny bardzo dobrze sprawdza się jako system do ogrzewania schodów zewnętrznych oraz głównego wejścia do domu.

 

 

Ogrzewanie podjazdów: Dla kogo?

 

System ogrzewania podjazdów garażowych bardzo dobrze sprawdza się w przypadku nieruchomości mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Maty grzejne podnoszą komfort i bezpieczeństwo użytkowania podjazdów i dróg wewnętrznych na prywatnych posesjach, jednocześnie w środowisku biznesowym ograniczają ryzyko przestojów i opóźnień spowodowanych koniecznością odśnieżania podjazdów czy miejsc postojowych. Ich wybór to gwarancja wieloletniej ochrony podjazdu i dowolnej innej nawierzchni przed śniegiem i oblodzeniem.