Mata grzewcza czy folia? 

Cheery couple dancing with little daughter barefoot on wooden laminate floor with underfloor heating system in modern warm living room. New home, bank loan and lending, hobby and fun with kids concept

Ogrzewanie podłogowe to niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe instalowane w podłodze. Tradycyjnie ogrzewanie podłogowe kojarzone jest z systemem rur przez które płynie ciepła woda. Alternatywą dla takiej podłogówki są maty i folie grzewcze.

Ogrzewanie elektryczne staje się coraz bardziej popularne. Z jego zalet korzystają zarówno inwestorzy prywatni, jak i właściciele obiektów użytkowych. Elektryczne systemy grzejne wiążą się z niskimi kosztami inwestycyjnymi, wysoką wydajnością i komfortem użytkowania.

 

Elektryczne ogrzewanie podłogowe: Zalety 

Podłogówka wodna wymaga wykonania instalacji centralnego ogrzewania, a więc montażu kotła, sieci rur ciepłowniczych i gazowych. To niesie za sobą wysokie koszty skomplikowanej instalacji, która może się również wiązać z ryzykiem trudnej w lokalizacji i kosztownej awarii. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest bardzo proste w montażu. Nie wymaga projektowania i instalacji sieci przesyłowej, podłączenia pieca, budowy komina czy kotłowni, ani wyznaczania przestrzeni dedykowanej do składowania opału. Energia elektryczna jest energią czystą i ogólnodostępną. Elektryczne systemy grzejne mogą być zasilane energią z sieci lub energią generowaną przez domową instalację fotowoltaiczną. Fotowoltaika znacząco wpływa na opłacalność ogrzewania elektrycznego i sprawia, że jest ono jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.

 

Wśród licznych zalet ogrzewania podłogowego opartego o system mat i folii grzewczych na uwagę zasługują:

  • niskie koszty inwestycyjne,
  • bardzo łatwa, precyzyjna i niezależna regulacja temperatury w każdym pomieszczeniu (ogrzewanie elektryczne jest ogrzewaniem niecentralnym, w związku z czym może być stosowane w wybranych pomieszczeniach i zarządzane niezależnie),
  • ekologiczny charakter,
  • wysoka efektywność energetyczna (efektywność ogrzewania elektrycznego jest szacowana na blisko 100%, co wynika z braku strat ciepła podczas spalania opału i przesyłu nośnika energii grzewczej),
  • większa estetyka i ustawność pomieszczeń, w których możemy zrezygnować z instalacji tradycyjnych grzejników wiszących.

 

Mata czy folia grzewcza WoodTec™: Co wybrać?

Pod względem wydajności energetycznej maty i folie grzewcze WoodTec™ oferują zbliżone parametry użytkowe. Ich wybór jest uzależniony rodzajem wykończenia podłogi. Mata grzewcza to system dedykowany pod podłogi z płytek ceramicznych, terakoty czy kamienia. Folia grzewcza WoodTec™ jest natomiast rozwiązaniem dedykowanym do suchego montażu. Folie układa się pod podłogami pływającymi, takimi jak panele podłogowe i deska warstwowa nieklejona.