Folia grzewcza pod panele: Elektryczne ogrzewanie płaszczyznowe do domu i przestrzeni użytkowej

 

fotkaOgrzewanie płaszczyznowe należy do systemów niskotemperaturowych. Umożliwiają one zapewnienie komfortu cieplnego, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów eksploatacji instalacji do minimum. Decydując się na ogrzewanie płaszczyznowe możemy skorzystać z dwóch głównych rozwiązań:

  • systemów wykorzystujących jako medium grzewcze wodę,
  • systemów ogrzewania elektrycznego.

 

Folia grzewcza pod panele to innowacyjny system ogrzewania elektrycznego. Instalacja charakteryzuje się wysoką sprawnością, a w obiektach wyposażonych w fotowoltaikę umożliwia generowanie energii cieplnej bez ponoszenia związanych z tym kosztów.

 

Jaka moc folii grzewczej pod panele?

 

stopyWybór mocy foli grzewczej pod panele zależy przede wszystkim od rodzaju podłogi. Inna moc grzewcza jest rekomendowana w przypadku podłóg drewnianych, inna w przypadku paneli podłogowych. Folie grzewcze ELEKTRA WoodTec™ są dedykowane do montażu pod panelami laminowanymi. Folie są dostępne w wariantach zasilanych jednostronnie i dwustronnie. To w połączeniu z dostępnością folii o różnych mocach grzewczych na m2 i różnych rozmiarach przekłada się na bardzo dużą liczbę kombinacji.

 

W celu określenia najbardziej optymalnej mocy folii grzewczej do konkretnych zastosowań zachęcamy do konsultacji ze Specjalistą ELEKTRA. Konsultant pomoże w oszacowaniu faktycznego zapotrzebowania nieruchomości na energię cieplną, zaprojektuje najbardziej optymalny układ folii pod panelami i doradzi w zakresie jej doboru tak, aby system był sprawny i ekonomiczny w użytkowaniu.

 

Ile prądu pobiera instalacja grzejna?

 

To, ile prądu będzie pobierała Twoja instalacja grzejna zależy do szeregu czynników. Podstawowym jest oczywiście powierzchnia, na jakiej została rozłożona folia – im większa jest powierzchnia grzewcza, tym większe będzie zużycie prądu. Równie istotna jest wybrana na etapie instalacji moc folii. Folie ELEKTRA WoodTec™ zasilane jednostronnie są dostępne w dwóch wariantach:

  • o mocy 70W/m2,
  • o mocy 140W/m2.

 

Do tego dochodzi podział folii na typy, które różnią się przede wszystkim powierzchnią grzejną. Wpływa to oczywiście na moc grzejną, a w konsekwencji na ilość pobieranego przez instalację prądu.

 

Parametry techniczne samej folii grzejnej pod panele to nie jedyny czynnik decydujący o poborze prądu. Na koszt eksploatacji systemu wpływa:

  • sterowanie temperaturą w pomieszczeniu (od tego, jak wysoką temperaturę chcemy uzyskać zależy intensywność pracy systemu grzejnego, a co za tym idzie zużycie energii elektrycznej),
  • jakość izolacji termicznej obiektu (tam, gdzie izolacja jest niewystarczająca ciepło będzie uciekało z pomieszczenia, a co za tym idzie uzyskanie optymalnej temperatury będzie wymagało ciągłego dogrzewania).