Ogrzewanie rynny dachowej: Rozwiązanie problemu lodu w rynnach

rynna

Mroźny, zimowy poranek. Świeży śnieg pokrywa dachy, a sople lodu zwisają z krawędzi budynków, błyszcząc w promieniach słońca. Brzmi bajkowo, prawda? Jednak to, co wygląda jak sielankowa sceneria, może być poważnym zagrożeniem dla twojego domu, a nawet bezpieczeństwa mieszkańców czy przechodniów. W orynnowanych budynkach zalegający śnieg na zmianę topnieje i zamarza, a powstały wewnątrz rynien oraz rur spustowych lód potrafi doprowadzić do ich uszkodzenia. A w konsekwencji również wielu innych negatywnych konsekwencji.

Rynny można próbować udrożnić samodzielnie, ale wymaga to specjalistycznego sprzętu i jest niezwykle trudne, ponieważ:

  • lód jest twardy i mocno przylega do powierzchni, co utrudnia usunięcie go w taki sposób, aby nie uszkodzić rynny; nieumiejętne skuwanie lodu może prowadzić do pęknięć, odkształceń, a nawet oderwania rynny od dachu;
  • w rynnie i rurach spustowych mogą powstawać zatory lodowe blokujące odpływ wody, co prowadzi do dalszego gromadzenia się śniegu i lodu, utrudniając oczyszczanie;
  • rynna znajduje się na wysokości, przez co dostęp do niej jest utrudniony, a w trudnych warunkach atmosferycznych, na śliskich nawierzchniach, ryzyko upadku jest wysokie;

Gromadzący się i zamarzający w rynnach śnieg to problem, który powtarza się co roku, i to kilkukrotnie podczas sezonu zimowego. Jak zatem rozwiązać go raz, a dobrze i zagwarantować sobie spokój na lata? Odpowiedź  jest prosta: system elektrycznego ogrzewania rynien.

Jak działa ogrzewanie rynny dachowej? Dlaczego warto zdecydować się na jego instalację? Czy system jest kosztowny w utrzymaniu? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania i rozwiewamy wątpliwości.

 

System ogrzewania rynien: Do czego służy?

Zacznijmy od najważniejszego: eklektyczne ogrzewanie zainstalowane w rynnie nie ma rozpuszczać lodu. Zdziwieni? Już tłumaczymy: system ochrony przed śniegiem i lodem ma przeciwdziałać powstaniu problemu, a nie go rozwiązywać. Czyli  zapobiega gromadzeniu się śniegu w rynnie. System składa się z kabli grzewczych sterowanych przez termostat oraz zintegrowanych czujników temperatury i wilgoci, które są jego kluczowym elementem.

Jak to działa? Gdy temperatura spadnie poniżej ustalonego poziomu, a jednocześnie czujnik wilgoci wykryje obecność wody, system uruchomi się automatycznie. Sam spadek temperatury, bez pozytywnego odczytu czujnika wilgotności, nie włączy systemu. W praktyce ogrzewanie rynny dachowej jest bezobsługowe oraz działa tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne. A to automatycznie przekłada się na niskie koszty eksploatacji systemu.

Ile kosztuje jego zakup i montaż? Koszt nabycia oraz instalacji ogrzewania rynny dachowej jest porównywalny do jednorazowej akcji usuwania sopli oraz lodu z rynny i rur spustowych. Jest to inwestycja na lata, ponieważ nowoczesne systemy są odporne na warunki atmosferyczne i nie wymagają częstej konserwacji.

 

Dlaczego należy udrażniać rynny zimą?

Czy w ogóle warto usuwać zalegający w rynnie śnieg oraz lód? Może wystarczy poczekać, aż sam się rozpuści? To niestety ryzykowna strategia, bo konsekwencje nieudrażniania rynien mogą być wyjątkowo uciążliwe. Gruba warstwa lodu sporo waży, co może doprowadzić do pęknięcia rynny lub nawet jej urwania. A uszkodzenia mechaniczne systemu orynnowania to nie jedyne zagrożenie, jakie niesie za sobą oblodzenie. W sytuacji, kiedy rynna jest zaczopowana spływająca woda szuka dowolnego miejsca ujścia, w efekcie czego może:

  • podciekać pod dach
  • nadmiernie obciążyć konstrukcję dachu, w skrajnych przypadkach prowadząc do jej uszkodzenia
  • zalać poddasze
  • zalać elewację budynku

Efekt? Kosztowny proces osuszania oraz konieczność przeprowadzenia prac remontowych.

Podsumowując, ogrzewanie rynien to inwestycja, która zapewnia wygodę i bezpieczeństwo na lata, a jednocześnie jest ekonomiczna ze względu na niski koszt eksploatacji. Dzięki niemu unikniesz uszkodzeń systemu odprowadzania wody, ograniczysz ryzyko wypadków i zaoszczędzisz czas na usuwaniu lodu. Nie zastanawiaj się długo i ciesz się spokojem nawet podczas największych mrozów.

Do ogrzewania rynien i rur spustowych przeznaczone są kable grzejne: